Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Papiery rozwodowe – co należy wiedzieć na ten temat?

Prawo Data publikacji - 31 lipca, 2024 Autor - Redakcja obserwatoriumdemokracji.pl
Papiery rozwodowe


Nie każde małżeństwo jest idealne i kończy się szczęśliwie. Czasem koniec ma miejsce przed obliczem sądu. W 2022 roku do sądów polskich wpłynęło aż 78,5 tysiąca wniosków o rozwód. Rok 2023 pokazał, że jest ich zdecydowanie więcej – aż 81 tysięcy. Czy rok 2024 okaże się rekordowy? Czas pokaże. Nie ma jednak co ciągnąć na siłę związku, ponieważ może to unieszczęśliwiać obydwie strony. Jak w Polsce można załatwić rozwód?

Pierwszy krok – wniosek o rozwód

Wydawać by się mogło, że złożenie wniosku o rozwód nie będzie stanowić problemu. Szczególnie że w sieci nie brakuje darmowych wzorów. Aczkolwiek, należy pamiętać, że każda z takich spraw wymaga indywidualnego podejścia. Samodzielne sporządzenie wniosku to gwarancja popełnienia dużej ilości błędów, co też może sprawić, że sprawa będzie się przedłużać. Lepiej zaufać specjalistom w tym zakresie, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak taki dokument należy sporządzić, aby nie został odesłany ze względu na nieścisłości. Rozwody w Katowicach są specjalnością Kancelarii Adwokackiej Wilczyńscy i Wspólnicy, której ofertę można znaleźć na stronie https://www.adwokat-wilczynski.pl/specjalizacje/rozwody-i-prawo-rodzinne. Prawnik pomoże nie tylko przygotować odpowiednie pismo, ale także przygotuje do rozprawy. Na sali sądowej może się bowiem wydarzyć wszystko – szczególnie jeżeli chodzi o nacisk na nieprzewidziane sytuacje.

Przesłanki do rozwodu

Z pewnością rozwód nie może być niczyją fanaberią. Muszą istnieć poważne przesłanki do tego, aby rozstanie zostało ogłoszone. Wyróżnia się kilka grup przesłanek do rozwodu. Oto one:

  • zupełny rozkład pożycia małżeńskiego – mowa tu o utrzymywaniu kontaktów seksualnych. Właściwie w tym przypadku z taką sytuacją nie ma się w ogóle do czynienia. Przy czym nie jest tu mowa o kilku ostatnich tygodniach, ale przynajmniej kilku miesiącach czy roku. Przy czym sąd z pewnością będzie chciał dowiedzieć się, dlaczego taka więź zanikła. Jeżeli wpływ na to miała np. choroba jednej ze stron, może nie wyrazić zgody na rozwód;

  • trwały rozkład pożycia małżeńskiego – jest to sytuacja, gdy nie ma zupełnych szans na to, aby małżonkowie w przyszłości mieli szansę na odbudowanie nie tylko więzi fizycznej, ale również duchowej. Sąd będzie sprawdzał, czy faktycznie nie ma już możliwości co do tego, aby małżonkowie mogli do siebie wrócić. Wpływ na to mogą mieć indywidualne cechy charakteru małżonków.

Najłatwiej uzyskać rozwód za porozumieniem stron. Jest to tzw. ugoda. Przy czym sąd będzie chciał się upewnić, że obydwie strony są jednomyślne w tej kwestii. Jeżeli tak faktycznie będzie, to istnieje duża szansa na to, że rozwód zostanie orzeczony już na pierwszej rozprawie.

Wniosek o rozwód

Nawiązując współpracę z adwokatem od rozwodów z Katowic, można być pewnym tego, że wniosek nie będzie zawierał żadnych błędów. Aczkolwiek, warto jednak wiedzieć, jakich elementów w takim dokumencie nie powinno zabraknąć. Oprócz danych personalnych strony wnoszącej o rozwód należy także umieścić personalia drugiej strony. Do tego należy również dołączyć dokonanie podziału majątku wspólnego. Szczególnie tych rzeczy, które były kupione razem, mające dużą wartość. Jeżeli ze związku małżeńskiego są małoletnie dzieci, należy ustalić, z kim będą mieszkać one na co dzień, jak będzie wyglądała kwestia kontaktów oraz wysokość alimentów.

Czy sąd może odmówić rozwodu? Jak najbardziej. Jeżeli zauważy on pewne wątpliwości pomiędzy małżonkami, może zadecydować o separacji przez określoną ilość czasu, co może stanowić ratunek dla małżeństwa.

Artykuł sponsorowany

Redakcja obserwatoriumdemokracji.pl

Redakcja Obserwatorium Demokracji to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z różnych dziedzin, którzy z pasją i zaangażowaniem dostarczają rzetelne informacje oraz fachowe analizy. Nasi redaktorzy posiadają bogate doświadczenie w obszarach biznesu, marketingu, finansów i prawa, co pozwala na tworzenie treści o wysokiej wartości merytorycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?